
Demi-Tour de France: een roadtrip door Noord- en midden-Frankrijk
Saint-Malo, Nantes, Orléans, Nancy en Straatsburg binnenstebuiten keren tijdens deze roadtrip door Frankrijk voor elk type reiziger.
Saint-Malo, Nantes, Orléans, Nancy en Straatsburg binnenstebuiten keren tijdens deze roadtrip door Frankrijk voor elk type reiziger.
Drukke periode achter de rug, nood aan vakantie, maar toch niet té ver willen reizen? I got you. Een roadtrip door noord- en midden-Frankrijk biedt vast en zeker soelaas. Met behapbare verplaatsingen passeer je heel verscheiden landschappen en pluk je wat bij jouw smaak past. Reken op een veelvoud van 10 dagen als je dit Evenepoel-gewijs met de fiets wil doen, maar krijg evenzeer een Tour de France-gevoel met deze etappes. J’aime j’aime la vie en alors on danse… Ik had er zin in!

Smachtend keek ik uit naar de uitgestrekte zonnebloemvelden, naar helemaal niks doen op een strand en schattige winkeltjes bezoeken om, achteraf gezien onnodige, souvenirs te kopen. Bij vakantie denk je vaak automatisch aan Zuid-Frankrijk, maar ik kan je verzekeren dat het andere uiteinde ook mooie Touretappes biedt. Voor de cultuursnuivers, strandchillers, hikers en shoppers. Voor de luxepaarden, studenten on a budget, natuurliefhebbers en dierenvrienden. Onze roadtrip had het allemaal en ik verklap voor jou de hoogtepunten. Klaar om een demi-tour de France te doen? En route!
Leestip: Een Dromerige Romance in Parijs: dit is de ultieme citytrip
De route

Eerste etappe: Hasselt – Saint-Malo
Kilometers: 722 km
Duur: 7u13
Aantal plaspauzes: 6
Aantal podcasts geluisterd: 4 (shout out naar De Volksjury)
Harry Potter en vriendelijke meeuwen
De eerste etappe duurde een slordige 7u, van Hasselt naar Saint-Malo. Een stadje met kleine straatjes en een groot strand, een ideale halte als je het mij vraagt. Harry en Hermelien fans op zoek naar nog meer Zweinsteinposters, Zwerkbalbezemstelen of andere Pottereske potpourri kunnen rustig ademen: Saint-Malo heeft een echte Harry Potter superstore! (Mystère (opent in een nieuw tabblad) & Cie) Een verrassend extraatje tussen de iets minder verbazingwekkende souvenirwinkels die nogal gelijkende versies van dezelfde vissershoedjes en koelkastmagneten aan jou willen slijten.
Wandel door de oude stad richting Remparts. Volg de oude vestingwallen en je komt vanzelf uit op Plage du Sillon, een redelijk idyllisch strand. Gezellige gezinsdrukte maar zelfs bij hoog water is er meer dan genoeg ruimte om je strandmatje comfortabel te spreiden. Niet zo’n bakken-en-braden fan? Verschuif je matje wat hogerop, tussen de golfbreker-palen en de Remparts en je wil de eerstvolgende uren niet meer bougeren. (Ja, dat Frans went incroyablement vite). Op bloedhete zomerdagen kan je in la douce France natuurlijk ook kanoën in de Auvergne (opent in een nieuw tabblad) of wandelen in de Morvan (opent in een nieuw tabblad) maar ik was hier helemaal happy. Misschien had dat ook iets te maken met de aanhankelijke meeuw die vriendjes wou worden.
Tweede etappe: Saint-Malo – Nantes
Kilometers: 178 km
Duur: 2u10
Aantal plaspauzes: 1
Aantal podcasts geluisterd: 1,5
Shop till you drop langs mechanische dieren
Dag twee van onze demi-tour. Van Saint-Malo reden we naar Nantes waar we Les Machines d’Île (opent in een nieuw tabblad) bezochten. Altijd al eens een dierentuin vol houten, mechanische dieren willen bezoeken? Dan is dit the place to be. Les Machines d’Île heb je op anderhalf uur wel gezien, maar gelukkig is er in het centrum ook een groot shoppingcenter. De shopping queens kunnen hier in de plaatselijke H&M met 4 verdiepingen ongetwijfeld nog die extra bikini scoren waarvan ze niet wisten dat ze hem nog misten.
Rustdag: Puy Du Fou
Pairi Daiza van de middeleeuwen
Ook rustdagen horen bij de Tour. Die brachten we door in Puy Du Fou, een soort middeleeuws pretpark. Denk aan een kruising tussen Pairi Daiza en de Efteling (maar dan in de middeleeuwen). Toegegeven, we verwachtten er aanvankelijk niet veel van omdat we altijd wat onze hoede zijn voor plaatsen waar heel veel volk heen wil. We hadden ons bezoek dus niet bijzonder grondig voorbereid. Iets wat we achteraf gezien misschien wel beter hadden kunnen doen want dit was voor mij de koninginnenrit van de Tour. En dat op een rustdag!
Een epische strijd tussen de Galliërs en de Romeinen in een levensgrote arena colosseum-style aanschouwen of zien naar hoe Koning Arthur zijn zwaard claimt, dat kan daar allemaal op een dag. Niet zo middeleeuws ingesteld? Het park is uitgestrekt en biedt een thuis aan zo veel planten en dieren dat je zou vergeten welke shows je graag wou bijwonen. Je kan trouwens ook overnachten in het park in thema-hotels en bungalows. Die zijn lang op voorhand volgeboekt, dus als je graag je tijd wil nemen in dit bekroonde park, verzeker je je best tijdig van een bed. Wij waren er op een drukke dag, maar desondanks geen uren aanschuiftijd en een efiiciënte organisatie. On aime bien ça.
Derde etappe: Nantes – Orléans
Kilometers: 338 km
Duur: 3u45
Aantal plaspauzes: 3
Aantal podcasts geluisterd: 3
Da Vinci en een gesloten winkelcentrum
Genoeg gerust, en route naar Orléans. Onderweg naar Orléans zakte mijn kopman uit voor een pauze aan het Château du Clos Lucé. Blijkbaar deed Leonardo da Vinci dat een dikke 500 jaar geleden ook al. Hij liet er dan ook maar ineens een kasteel bouwen. De gidsen vertellen dat meneer da Vinci hier zijn laatste adem uitblies. Je vindt in dit museum geen kunst, maar wel zijn technische hoogstandjes (gele trui voor uitvindingen, anyone?).
Geschiedenis meets toerisme. Verwacht geen uitgebreide displays met tonnen historische informatie, maar eerder een Technopolis-benadering met veel linken naar de hedendaagse toepassingen van wat er uit deze Leonardo zijn brein voortkwam. Binnen ontsnapten we makkelijk aan de 34°C maar ook het kasteelpark beneden bood aangename koelte in een heel verscheiden collectie kruiden, bloemen, struiken en bomen. Tel daar een kasteelterras bij en je weet: dit is vakantie zoals je ze graag hebt.
Vierde etappe: Orléans – Troyes
Kilometers: 210 km
Duur: 2u12
Aantal plaspauzes: 1
Aantal podcasts geluisterd: 2,5
Bruinen en pasta carbonara
De vierde etappe bracht ons naar Troyes, op een dikke 2u rijden vanuit Orléans. Het stadscentrum van Troyes zou perfect voor een film met Asterix en Obelix kunnen dienen. Een oude carrousel op het plein, huizen met grote bruine balken en kleine balkonnetjes, … Ik keek er mijn ogen uit. En at er mijn buik vol bij Le Tablier, ik denk nog wekelijks terug aan die pasta carbonara. Niet te zout zodat je gewoon de volle smaak van de lokale ingrediënten proefde. Iets waar Le Tablier mee uitpakt. Heerlijke kazen in dit geval. Ook mijn tafelgenoten die genoten van vlees en vis merkten dit op. Ongedwongen en hartelijke bediening erbovenop. Vaut le détour!
De strandchillers kwamen op de tweede rustdag ook aan hun trekken. In de buurt van Troyes ligt het meer van natuurpark Forêt d’Orient, in het dorpje Mesnil-Saint-Père. Inclusief klein strandje. Ideaal om een verfrissende duik te nemen of om toch nog die paar tinten bruiner te worden. Bruin genoeg? Vergeet dan je parasol niet, want veel schaduw vind je niet op het strandje.

Vijfde etappe: Troyes – Nancy
Kilometers: 247 km
Duur: 2u33
Aantal plaspauzes: 2
Aantal podcasts geluisterd: 2,5
Koninginnen op het plein
Met het zand nog tussen mijn tenen zette ik mijn demi-tour verder naar Nancy. De etappe van Troyes naar Nancy duurt ongeveer 2,5u. Elke zomeravond kan je op het wereldberoemde Place Stanislas kijken naar een ‘video-mapping’: een lichtprojectie, inclusief een funky beat, op de vijf gevels rond het plein. Ik introduceer voor deze gelegenheid even een tweede koninginnenrit in deze demi-tour want wauw, wat was dit mooi! De locals vertelden ons dat het dit jaar niet eens super was, dus dat vraagt om een vergelijkend onderzoekje in de toekomst 😉
Zesde etappe: Nancy – Straatsburg
Kilometers: 159 km
Duur: 1u58
Aantal plaspauzes: 1
Aantal podcasts geluisterd: 1,5
Verkoeling in een bergmeer, museum en kathedraal
Uiteraard mocht ook de bergrit niet ontbreken (ah ja, die bolletjestrui moet ook uitgedeeld worden). Die deden we onderweg naar Straatsburg. We maakten een tussenstop bij Le Lac de Corbeaux, een meer bij La Bresse, voor de nodige verkoeling. Pootjebaden of er in half uur omheen wandelen? Wij deden het gewoon allebei. Sidenote: dat meer in de Vogezen is ook in de winter (opent in een nieuw tabblad)heel charmant.
En weet dat je in de Elzas ook altijd terecht kan voor een heerlijk glaasje wijn.
In Straatsburg was de verkoeling alweer ver te zoeken dus doken we het Musée d’Art moderne et contemporain in. Praise the Lord voor airco. Hier vind je werken van onder andere Magritte, Paul Klee en Monet. De lessen esthetica in het middelbaar waren dan toch niet voor niets geweest. Ook brachten we een bezoekje aan de cathédrale Notre Dame de Strasbourg. Vanbuiten imposant, vanbinnen nog imposanter, met haar astronomisch uurwerk. Breng een bezoekje rond het middaguur om dit ingenieus hoogstandje aan het werk te zien. De audio-vertoning zorgt dat je geen enkel hoogstandje van dit technisch vernuft mist. Iemand die vertelt wat je zelf zou missen zonder te ver af te wijken. Très bien fait!
Et voilà, c’était tout voor onze demi-tour. Ooit ga ik voor de volledige Tour, maar voor nu droom ik nog even verder van middeleeuwse spektakels en pasta carbonara. La douce France; à la prochaine!
Praktisch:
Verblijf: altijd snel gevonden via Booking of Airbnb. Wij sliepen in zowel hotels als b&b’s. Mijn aanraders:
- Best Western (opent in een nieuw tabblad) in Nantes
- B&B Les Cerisières (opent in een nieuw tabblad) in Cheffois (in de buurt van Puy du Fou): al knuffelend met katten verse croissants eten met uitzicht op eindeloze zonnebloemvelden: yes please!
- hotel Les 3 Vallées (opent in een nieuw tabblad) in Saran (vlakbij Orléans)
- B&B le Central Victoria (opent in een nieuw tabblad) II in Nancy
- hotel Origami (opent in een nieuw tabblad) in Straatsburg
tussenstop op weg naar Saint-Malo: Honfleur
tussenstop onderweg naar huis: Trier
Tip: Ontdek de wijnregio rond Bergerac of Proef de Rosé van de Provence
Deze post bevat partnerlinks. Boek je via zo'n link, dan krijgen wij een kleine vergoeding; jij betaalt niets extra. Meer uitleg
Meer over Frankrijk
AnnecyAnnecy en Genève met kinderen: het Venetië van de Alpen
NiceRoadtrip langs de Côte d’Azur: van Nice tot Menton met kinderen
ChampagneCamping aan Lac de la Liez: verrassende tussenstop in de Champagne
Franse AlpenOntstressen in een cozy cottage in de Franse Alpen
Dit artikel is met ❤️ geschreven doorGeschreven door
Lena Joris
De pittige oud-leerling
In het dagelijks leven een controlefreak, op reis een laisser-faire type. Niks dat ik liever doe dan in een vreemd land verloren lopen en zien waar ik uitkom.
Meer over Lena →Alle verhalen van Lena →FAQ
Veelgestelde vragen
Wat zijn de hoogtepunten van een roadtrip door noord- en midden-Frankrijk?
Tijdens een roadtrip door noord- en midden-Frankrijk ontdek je Saint-Malo met zijn grote strand en Harry Potter superstore, de mechanische dieren in Nantes, en het middeleeuwse pretpark Puy Du Fou. In Nancy kun je genieten van de video-mapping op Place Stanislas en in Straatsburg de Notre Dame kathedraal bezoeken.
Hoeveel dagen heb je nodig voor een roadtrip van Saint-Malo naar Straatsburg?
Voor een roadtrip van Saint-Malo naar Straatsburg kun je het beste ongeveer 10 dagen uittrekken. Dit geeft je voldoende tijd om te genieten van de bezienswaardigheden in steden zoals Nantes, Orléans, Nancy en meer, zonder je te haasten.
Waar overnachten tijdens een roadtrip door noord- en midden-Frankrijk?
Aanbevolen accommodaties tijdens de roadtrip zijn onder andere het Best Western in Nantes, B&B Les Cerisières bij Puy Du Fou, en het Origami hotel in Straatsburg. Deze bieden comfort en een goede locatie voor het verkennen van de omgeving.
Wat te doen in Saint-Malo tijdens een roadtrip?
In Saint-Malo kun je wandelen langs de oude vestingmuren van de Remparts, ontspannen op het Plage du Sillon strand, en de unieke Harry Potter superstore Mystère & Cie ontdekken. Het stadje biedt een mix van geschiedenis en ontspanning.
Partnerlinks
Handig voor je reis
Partnerlink · Campings.comCampingsVind en boek de beste campings in heel Europa.Zoek een camping → (opent in een nieuw tabblad)
Partnerlink · InterhomeEen vakantiehuisEen eigen huis als uitvalsbasis, in Frankrijk, Italië of Oostenrijk.Zoek een vakantiehuis → (opent in een nieuw tabblad)
Partnerlink · HotelspecialsHoteldealsVind de beste hoteldeals en weekendjes weg.Bekijk hotelaanbod → (opent in een nieuw tabblad)
Europa
Meer over Frankrijk
FrankrijkAnnecy en Genève met kinderen: het Venetië van de AlpenHet slot van de roadtrip: verliefd worden op het meer van Annecy, de Jet d’eau in Genève, en een regenboog als teken van hoop op de terugweg naar huis.Lees het verhaal
FrankrijkRoadtrip langs de Côte d’Azur: van Nice tot Menton met kinderenNice als trip down memory lane, het kleinste en mooiste stadje ooit in Saint-Paul-de-Vence, en Menton als de stad die alles heeft.Lees het verhaal
FrankrijkCamping aan Lac de la Liez: verrassende tussenstop in de ChampagneHet begin van een Europese roadtrip met twee kleine kinderen: een safaritent zonder douche, een hittegolf, en de vraag waarom kinderen altijd ziek worden op…Lees het verhaal
FrankrijkOntstressen in een cozy cottage in de Franse AlpenEen knusse chalet tussen besneeuwde dennen, avonturen in de bergen en pure ontspanning bij een knapperend haardvuur – Huttopia Vanoise-Bozel biedt de perfecte…Lees het verhaal
FrankrijkAlles over de milieusticker van FrankrijkOntdek alles wat je moet weten over een milieusticker in Frankrijk.Lees het verhaal
FrankrijkOnze man ging op vrouwendag naar Disneyland ParijsHuiscolumnist Sam en semi-professioneel thuisblijver gaat naar Disneyland en schrijft een verslag in zijn gekende stijl.Lees het verhaal
Verder lezen
Meer reisverhalen
FrankrijkAlles over de milieusticker van FrankrijkOntdek alles wat je moet weten over een milieusticker in Frankrijk. Waar heb je de Crit’Air-sticker nodig? Hier!
FrankrijkOnze man ging op vrouwendag naar Disneyland ParijsHuiscolumnist Sam en semi-professioneel thuisblijver gaat naar Disneyland en schrijft een verslag in zijn gekende stijl.
FrankrijkEen mooi vakantiehuis in Languedoc-Roussillon: Pont du Gard, Carcassonne en MontpellierEen vakantie in Frankrijk in de buurt van de Pont du Gard, Montpellier en Nîmes? Dan moet je in Languedoc-Roussillon zijn. Hier enkel tips voor een vakantie in deze regio met charmante vakantiehuis ideetjes!
FrankrijkHoe moeilijk is reizen met een baby?Onze eerste zomer met een kindje. Hoe pakten we dat reizen met een baby aan? Enkele tips en bedenkingen!
FrankrijkEen Driedaagse Romance: Een dromerige dans door ParijsPlan je een citytrip naar Parijs? Lees zeker dit verhaal met al onze tips van onze Parijs-expert. Geniet van de highlights maar ontdek ook enkele verborgen parels.
FrankrijkAlles over de milieusticker van FrankrijkOntdek alles wat je moet weten over een milieusticker in Frankrijk.Lees het verhaal
FrankrijkOnze man ging op vrouwendag naar Disneyland ParijsHuiscolumnist Sam en semi-professioneel thuisblijver gaat naar Disneyland en schrijft een verslag in zijn gekende stijl.Lees het verhaal
FrankrijkEen mooi vakantiehuis in Languedoc-Roussillon: Pont du Gard, Carcassonne en MontpellierEen vakantie in Frankrijk in de buurt van de Pont du Gard, Montpellier en Nîmes?Lees het verhaal
FrankrijkHoe moeilijk is reizen met een baby?Onze eerste zomer met een kindje.Lees het verhaal
FrankrijkEen Driedaagse Romance: Een dromerige dans door ParijsPlan je een citytrip naar Parijs?Lees het verhaal